17 Haziran 2024 Pazartesi

SON DAKİKA

ZEHİRLENME OLAYINDA TOKSİK MADDE ŞÜPHESİ AĞIR BASIYOR

ZEHİRLENME OLAYINDA TOKSİK MADDE ŞÜPHESİ AĞIR BASIYOR

OTOPSİ RAPORLARI 1 AYDA ÇIKIYOR!

30 Mayıs 2024 Perşembe 17:46 GÜNCEL

Burdur Devlet Hastanesi diyaliz merkezinde zehirlenen 33 hastanın zehirlenme nedeni en erken 10 günde, otopsi yapılan hastalardan alınan örneklerin ise 1,5 ay sonra sonuclanacagi öğrenildi 

Burdur'da yaşanan zehirlenme vakasinda Başsavcısı Osman Kara 35 ayrı noktadan alınan sonuçların çıkmasıni bekliyor.

Öte yandan 3 ölüde yapılan otopsi sonucunun ise 1 yada 1.5 ay sürdüğü öğrenildi.

7 LABORATUVAR VAR

Turkiyede tam donanımlı toksikolojik ve patolojik inceleme de yapabilen laboratuvar sayısının 7 olduğu ve sonuçların ancak en erken 1 ayda Sağlık Bakanlığı müfettişi, Burdur’daki diyaliz ünitesinde inceleme yaptı.

Burdur Devlet Hastanesi'nde diyaliz skandalında 3 hastanın ölümüyle ilgili Sağlık Bakanlığının görevlendirdiği müfettiş, diyaliz ünitesine su sağlayan ünitenin olduğu bölümde savcı ile inceleme yaptı.

 

İki gün öncede Başsavcı yerel bilirkişilerle inceleme yapmıştı.

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin aynı yerde ikinci incelemesi sorunun kaynağının diyaliz merkezini besleyen tanklara toksik madde karıştırdı mı iddiasını kuvvetlendiriyor

Burdur Devlet Hastanesi’nde diyalize girdikten sonra rahatsızlanan ve 3 hastanın ölümü ile sonuçlanan olaya ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettiş, diyaliz ünitesine su sağlayan ünitenin bulunduğu bölümde savcı ile inceleme yaptı.

Burdur Devlet Hastanesi’nde 25 Mayıs’ta diyaliz tedavisi sonrası rahatsızlanan 33 hastadan 23’ü Antalya’da, 6’sı Afyonkarahisar’da, 3’ü Isparta’da, 1’i Denizli’de tedaviye alındı. Antalya’da entübe edilen hastalardan Mustafa Demir (70), Saniye Aksöz (88) ve Somalili Amına Abas Jaba (67), hayatını kaybetti. Mustafa Demir ve Saniye Aksöz’ün cenazesi Burdur’da toprağa verilirken, Amına Abas Jaba’nın işlemlerinin sürdüğü öğrenildi. Diğer yandan 18 hastanın tedavisi sürerken, 12 hasta da taburcu edildi.

Sağlık Bakanlığı’nın konu ile ilgili görevlendirdiği müfettiş, dün akşam Burdur’a geldi. Sabah saatlerinde kapatılan diyaliz merkezine gelen müfettiş, diyaliz ünitesine su sağlayan ünitenin bulunduğu bölümde savcı ile inceleme yaptı. Polislerin buradaki 7/24 saatli nöbeti devam ederken, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor. Öte yandan 3 ölümle sonuçlanan olayın neden kaynaklandığına dair yetkili makamlar tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hastanede Toksik madde denetimini kimler yapıyor?

Destek ve Otelcilik Hizmetleri birimi işin neresinde?

Tum bu sorularda Müfettislerin cevap bulmasi geteken sorular olarak gündemde yerini koruyor.

 

Otopsi sonuçlarının 1 yada 2.5 aya ancak sonuçlanacak .

Türkiye’de sadece 7 tam donanımlı laboratuvar olduğu otopsi sonuçlarının ancak 1 ay da sonuçlanacak

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

KOLEĴ'İN GURURU

KOLEĴ'İN GURURU