17 Haziran 2024 Pazartesi

SON DAKİKA

CHP"Lİ KOÇ EMEKLİLERİN HAKLARI İÇİN ALANLARA İNDİ

CHP

EMEKLİLERİ ANKARA'YA ÇAĞIRDI

23 Mayıs 2024 Perşembe 14:25 GÜNCEL

 CHP Burdur İl Başkanı Kadir Koç  Cumhuriyet Meydanı’nda emeklilerin aldıkları maaşla ilgili basın acıklaması yapti.

Emeklilerin sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek için toplandıklarını ifade eden Başkan Kadir Koç “Yıllarca çalışarak ülkesine emek veren ancak bugün düşük emekli geliriyle yaşamaya çalışan 16 milyonun üzerinde yurttaşımızın sesini duyurmak, haklı taleplerini dile getirmek ve mücadelelerine destek vermek amacıyla karşınızdayız.


Derinleşen ekonomik krizin faturasını emekliye, emekçiye, işçiye, memura, ücretliye, esnafa, öğrenciye yani topyekün vatandaşlarımıza ödetmeye niyetlenen Adalet ve Kalkınma Partisi'nin çözüm değil kriz üreten siyasetine dur demek için alanlardayız." dedi.

Koç konusmasını su sözlerle sürdürdü;

Enflasyon yükselirken eriyen maaşları görmezden gelen, milyonlarca kişiyi, insanca yaşam yerine sefalet koşullarında yaşama mahkûm eden iktidara, bu büyük adaletsizliğe son verin demek için meydanlardayız.

5 bin liralık dul-yetim aylığıyla geçinmeye çalışırken, ev kirası 10 bin liraya çıkan Hülya teyzenin hakkını aramak için bir aradayız.

‘Açım’ diyen emeklilerimizin isyanını dile getirmek için meydanlardayız.

Sefalete mahküm edilen emeklilerimizin adalet ve insanca yaşam taleplerini dile getirmek için buradayız.

İNTİHAR EDEN EMEKLİLER VURGUSU

Arkasında borç listesi bırakarak intihar eden emekli Hasan Amca için buradayız Anımsayacaksınız, bu yılın başında büyük bir nimetmiş gibi en düşük emekli aylığını 10 bin TL'ye tamamladılar. Miting miting dolaşıp, "Gönlümüz emeklinin hayatını daha iyi şartlarda sürdürmesinden yanadır" dediler.

Dedikleri ile yaptıklar örtüşmeyince, 10 bin lira aylıkla hayata tutunmaya çalışan milyonlarca emekli için yoksulluğu bile artık lüks hale getirdiler.

En düşük emekli aylığı, yılın henüz ilk 4 ayında çoktan eridi. Mayıs Ayı Enflasyonu geldiğinde daha da eriyecek. Aylıkları günden güne buharlaşan emekliler bırakın 100 gram et almayı, pazar manav tezgahlarına bile bütçe yetiştiremez hale geldiler.

HANI 2024 EMEKLİLER YILIYDI?

Oysa İktidar, 2024 yılını "Emekliler Yılı" ilan etmiş, "Türkiye Yüzyılının Emektarları Programı"nı hayata geçirmekle övünmüştü. Gelin şimdi övündükleri emeklilerin "yüzyılına bir bakalım.

‘Bizi kıskanıyorlar’ dedikleri İsviçre ve Hollanda'da ortalama emekli maaşı 2 bin euronun üzerinde! Almanya'da ise 1.552 euro olan emekli aylığı ülkemizde sadece 237 euro.

Alman Hans, emekli aylığı ile ülkemize gelip en iyi otellerde tatilini yaparken, bizim emeklimiz Hasan Amca aynı otelin mutfağında bulaşık yıkıyor.

Değerli basın mensupları, derin bir hayat pahalılığıyla baş başa bırakılan, kaderine terk edilen emekliler, bugün olağanüstü yoksulluğun pençesindeler. Gelirinin tümünü harcadıkları halde asgari gıda-enerji-barınma- sağlık-tüketim gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan emekli yurttaşlarımız, bu manada sosyal ölüme terk edilmiştir!

Bu sebeple binlerce, on binlerce emeklimizle omuzz omuza aynı talepleri dile getirmek üzere hafta sonu Ankara'da toplanacağız.

ANKARA MİTİNGİNE DAVET

“Emekliler lütul değil, hakkını istiyor” diyeceğiz. En düşük emekli aylığı asgari ücretle aynı seviyede alana dek mücadele edeceğiz.

Emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret düzeyinde olana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Emekli aylıkları arasındaki farklılıkları giderecek intibak yasasını hayata geçirdiğimiz gün, "kazandık" diyeceğiz.

Onurlu yaşam hakça bölüşüm için tüm emeklilerimizi ve yarının emeklisi olacak tüm emekçileri 26 Mayıs Pazar günü saat 14.00'te Ankara'da Tandoğan Meydanı’na bekliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

HALİL ÇİÇEK ÖZEL İDARE PROJELERİNİ AÇIKLADI

HALİL ÇİÇEK ÖZEL İDARE PROJELERİNİ AÇIKLADI