17 Haziran 2024 Pazartesi

SON DAKİKA

BAŞKAN ERCENGİZ’İN TREN PROTESTOSU

BAŞKAN ERCENGİZ’İN TREN PROTESTOSU

BAŞKAN ERCENGİZ’İN TREN PROTESTOSU

15 Ocak 2024 Pazartesi 23:30 GÜNCEL

BAŞKAN ERCENGİZ’DEN PROTESTO! “BURDUR SELAMSIZ KASABA DEĞİL”
Burdur’a 15 yıl aranın ardından bugün yolcu treni geldi. Düzenlenen törenle Güller Ekspresi ilk seferini gerçekleştirdi. Törene Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Burdur Milletvekili ve CHP İl- İlçe Başkanları da davet edilmedi.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1987 yılında Şener Şen’in Başrolünü oynadığı “Selamsız Bandosuna” atıfta bulunarak Belediye bandosu ve vatandaşlarla birlikte İzmir’den Burdur’a gelen treni hemzemin geçitte karşılayarak açıklamalarda bulundu. 
Başkan Ercengiz, TCDD Genel Müdürlüğüne yüklenerek “Burdur halkının seçtiği bir belediye başkanı olarak bu programa davet edilmedim. Dolayısıyla Burdur halkı davet edilmedi. Bunun seçime yönelik yine bir eylem olduğunu düşünerek İzmir’den gelen treni, Burdur Belediyesi bandosuyla karşılayıp buranın selamsız kasabası olmadığını çok kıymetli bürokratlara ve bizi yöneten değerli büyüklerimize hatırlatmayı ve o kentin bir belediye başkanı olarak bu halkı temsil ettiğimi de ifade ediyorum.” dedi.
Başkan Ercengiz, “Bu kent trenle 1936 yılında tanıştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında Burdur’u ziyaretinde talimatıyla birlikte aradan geçen süre içerisinde 1936 yılında demiryolu taşımacılığı ile tanışan bu kent aradan neredeyse 100 seneye yakın bir zamandan sonra motorlu trenle kandırılmaya çalışılıyor. Biz Burdurlu olarak Yüksek Hızlı Tren istiyoruz.” diyerek Yüksek Hızlı Tren talebini dile getirdi. 
“BURDUR SELAMSIZ KASABA DEĞİL”
Başkan Ercengiz 
“Her seçim döneminde Burdur’a verilen Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından bir takım sözlerin bugün tecelli etmiş bir halini protesto etmek üzere sizlerin karşısındayım. Biz 2008 yılında yaklaşık 15 yıl önce Göller Ekspresini ya da Pamukkale Ekspresinin Burdur’dan gittiği günlerde toplu taşımacılığın ne kadar kıymetli olduğunu ve Burdur halkı olarak bunu istediğimizi ifade etmiştik. Aradan geçen 15 yıl içerisinde defalarca verilen sözler ve yüksek hızlı tren vaadiyle Burdur halkı maalesef bugüne kadar oyalandı. Bugün Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü Taşımacılık A.Ş. tarafından yapılan bir törenle Güller ve Göller Ekspresi sabah saatlerinde Burdur’dan İzmir’e hareketini gerçekleştirdi. Biraz önce dinlediğiniz ve izlediğiniz ‘Selamsız Bandosu’ olmayan Burdur Belediyesi Bandosunun bir başkanı olarak yani Burdur halkının seçtiği bir belediye başkanı olarak bu programa davet edilmedim. Dolayısıyla Burdur halkı davet edilmedi. Bunun seçime yönelik yine bir eylem olduğunu düşünerek İzmir’den gelen treni, Burdur Belediyesi bandosuyla karşılayıp buranın selamsız kasabası olmadığını çok kıymetli bürokratlara ve bizi yöneten değerli büyüklerimize hatırlatmayı ve o kentin bir belediye başkanı olarak bu halkı temsil ettiğimi de ifade etmek istediğimi sizlere aktarmak istiyorum. 
“YÜKSEK HIZLI TREN İSTİYORUZ”
Bu kent trenle 1936 yılında tanıştı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında Burdur’u ziyaretinde talimatıyla birlikte aradan geçen süre içerisinde 1936 yılında demiryolu taşımacılığı ile tanışan bu kent aradan neredeyse 100 seneye yakın bir zamandan sonra motorlu trenle kandırılmaya çalışılıyor. Biz Burdurlu olarak Yüksek Hızlı Tren istiyoruz. Bizim 1990’lı yıllarda, öğrencilik yıllarımızda İzmir’e gittiğimiz treni yeniden buraya bir icatmış gibi ya da büyük bir hizmetmiş gibi ki saati de çok uygun olmadığını treni kullanan arkadaşlarımız ifade ediyor, yeniden Burdur’a getirdik. Bugün saat 10.30’da Burdur’dan çıkan vatandaş akşam saat 19.00’da İzmir’e indiğinde hangi işini görebilecek, hangi işini gördükten sonra hangi saatte geri dönecek. Bir kere her şeyden önce planlamaların doğru olmadığını ve bu hizmetin tamamen seçime yönelik bir manipülasyon olduğunu, seçimden sonra da çok kısa bir zaman içerisinde kaldırılacağını aşağı yukarı hesap ediyorum. Burdur halkının bir belediye başkanı olduğunu ve belediye başkanının bu törene davet edilmediğini Burdur halkına duyurmak istedim.” 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

BURDUR'DA CUMHUR İTTİFAKI ADAYI ŞİMŞEK OLDU

BURDUR'DA CUMHUR İTTİFAKI ADAYI ŞİMŞEK OLDU