14 Ağustos 2020 Cuma

SON DAKİKA

KAMİL ÖZCAN ZİRAAT BANKASI ANLAŞMASI

KAMİL ÖZCAN ZİRAAT BANKASI ANLAŞMASI

KAMİL ÖZCAN ZİRAAT BANKASI ANLAŞMASI

26 Haziran 2020 Cuma 18:29 GÜNCEL

Türkiye’de hayvancılık adına en büyük adımın atıldığının müjdesin veren  Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan Birlik ve Ziraat Bankası ile ortaklaşa kurulan şirketle damızlık hayvan ithalatının önüne geçileceği ve dış ticaret açığının da kapatılmasına yönelik en somut ve hızlı adımın atıldığını ifade etti.  Özcan ayrıca, “Sağlıklı ve kaliteli damızlık düve alırken veya kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışılırken yaşanan aracı ve fiyat sorunlarına, yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kalan yetiştiricilerimizin yaşamakta olduğu sorunlara çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır” şeklinde konunun önemine işaret etti.

Yapılan açıklamada;

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Hazine ve Maliye Bakanımızın talimatları ile tarım piyasalarındaki en temel sorun olan finansman sıkıntısına çözüm üreterek tarımsal piyasalardaki ekonomik dalgalanmaların olumsuz etkilerine direnebilecek istikrarlı bir fiyat yapısı kurulması görevi T.C. Ziraat Bankası’na tevdi edilmiştir. Bu kapsamda Ziraat Girişim Tarım Piyasaları Anonim Şirketi kurulmuş ve büyükbaş hayvancılıkla ilgili faaliyetlerine başlamak için en uygun ortak olarak Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerini tercih etmişlerdir. Bu kapsamda ZGTP A.Ş. ile Birliklerimiz arasında ortak şirketler kurulmuş ve faaliyetlere başlanmıştır.

Sağlıklı ve kaliteli damızlık düve alırken veya kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışılırken yaşanan aracı ve fiyat sorunlarına, yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kalan yetiştiricilerimizin yaşamakta olduğu sorunlara çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır. Böylece damızlık hayvan ithalatının da önüne geçilebilecek ve dış ticaret açığımızın kapatılması yönünde de somut ve hızlı adımlar atılabilecektir. Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birliklerimiz son yıllarda düve işletmeleri yatırımlarına hız vererek ve makine parkları ile yem bitkileri yetiştiriciliği hizmeti vererek sahadaki bu açığı bir nebze de olsa kapatmaya çalışmaktadır. Şimdi Ziraat Bankamızın verdiği destek ve güç birliği ile orta ve uzun vadeli yatırım ve planlamalar yapılabilecek duruma gelinmiştir.

Ülke hayvancılığında her zaman öncü kurum olan ve yeniliklere imza atarak lokomotif görevi üstlenen Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri ile çiftçinin ve yetiştiricinin her zaman karagün dostu ve destekçisi olan  Ziraat Bankası’nın birlikte omuzlarına aldığı bu yükün kıymetinin ve sorumluluğunun bilicindeyiz. Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birliklerimiz, çalışanlarımız ve de en önemlisi yetiştiricilerimiz ile damızlık sığır yetiştiriciliğinde kendimize yeterliliğimizi tekrar inşa edeceğimize inancımız tamdır. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan küresel pandemi krizine rağmen, kaliteli üretim odaklı planlama yaparak, yılmadan, yorulmadan, yerli ve milli üretim hedefiyle çalışmaya devam ediyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanımıza, Ziraat Bankası Genel Müdürümüze ve ZGTP A.Ş. yetkililerine tercihlerinden dolayı Damızlık Birlikleri adına teşekkür eder, ortaklığımızın ülkemiz hayvancılık sektörüne hayırlı uğurlu olmasını dileriz.

 

 

ZİRAAT BANKASI

BASIN AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası ve Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden Yurtiçinde Doğan Dişi Hayvanların Üretime Kazandırılması Amacıyla Büyük İşbirliği

Çiftçiler Dişi Hayvanları Değerinden, Peşin olarak SatabilecekKüçük Hayvan Peşinat Olarak Verilip, Yetişkin Hayvan AlınabilecekOluşturulan Ortaklıklara Verilen Küçük Hayvanlar Yetiştiğinde Geri Alınabilecek

Ziraat Bankası, damızlık vasıflı büyükbaş dişi hayvanların hayatta kalmaları sağlanarak ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirdiği işbirliği modeli kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve bazı İl Birlikleri ile iş ortaklıkları kurdu.

Geçtiğimiz günlerde Tokat Valiliği ile “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” ismiyle koyunculuğun geliştirilmesine yönelik projesinin ilk adımını atan Ziraat Bankası, bu defa da büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek amacıyla geliştirdiği proje kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Aydın, Afyonkarahisar, Burdur ve Niğde İl Birlikleri ile iş ortaklıkları kurdu.

Üreticilere alternatif çözümler

Ziraat Bankası geliştirdiği model ile ülkemizde özellikle küçük ölçekli işletmelerde görülen ve buzağı ölümlerinde etken olan besleme ve bakım sorunu ile işletmelerin nakit ihtiyacının karşılanabilmesi için dişi hayvanların et üretimi amacıyla kestirilmesi sorununa çözüm sağlamayı amaçlıyor. Bu model ile ayrıca küçük ölçekli işletmelerin muhtelif nedenlerle bakamayacakları dişi hayvanlarını gerçek değerinden satılabilmesine ve bu hayvanların süt hayvancılığı yapan işletmelerde üretime devam etmelerine imkan sağlanması hedefleniyor. Uygulama kapsamında Aydın, Afyonkarahisar, Burdur ve Niğde Damızlık Birlikleri ile ortaklıklar kuruldu. Bu ortaklıklar üreticilerin kapasite fazlası veya bakamayacaklarını düşündükleri dişi hayvanlarıyla ilgili olarak üç alternatif sunacaklar:

I - Değerinde sat, peşin ödeme al: Üretici bakamayacağı ya da nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla satmak istediği dişi buzağı, dana ya da düvesini gerçek değerinden bu ortaklıklara satıp parasını peşin olarak alabilecek.

II - Küçük hayvanla peşinat öde, yetişkin hayvan al: Üretici dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara gerçek değeri ile peşinat olarak verip, doğuma hazır gebe düve ya da inek alabilecek. Aradaki fark için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği ile Ziraat Bankası’ndan kullandırılan düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.

Bu iki alternatifte üreticilerden alınan hayvanlar uygun koşullarda beslenip, bakımı yapılacak ve gebe düve ihtiyacı olan üreticilere satılacak. Böylece dişi hayvanlar gerçek yetiştirilme amaçlarına uygun olarak süt üretimi için kullanılacak ve doğuracakları yavrular da sürüye katılmış olacak.

III - Küçük hayvanını emanet bırak, yetiştiğinde geri al: Üretici bakımını yapamayacağı ama elden çıkarmak istemediği dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara teslim edecek. Bu hayvanlar, doğum yapıncaya kadar ortaklıklara ait işletmelerde bakılacak. Doğum yaptıktan sonra yavrusuyla üreticiye geri verilecek. Üreticiler yetiştirme dönemindeki bakım masraflarını ödemek için de Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın faiz desteği ile Ziraat Bankası’ndan kullandırılan düşük faizli kredilerden yararlanabilecek.

Sözleşmeli üretim modeliyle kaba yem üretiliyor, yine çiftçi kazanıyor

Ziraat Bankası ile Damızlık Birliklerinin kurduğu ortaklıklarda bakılacak hayvanların kaba yem ihtiyacı da sözleşmeli üretim modeliyle üretiliyor. Yonca ve silajlık mısır üretimi konusunda sözleşme imzalanan üreticilere ürün bedelinin belirli bir kısmı avans olarak veriliyor, kalan kısmı ise ürünün teslim tarihinde ödeniyor. Bu uygulama ile üreticiler pazar sorunu yaşamadan planlı şekilde üretim yapıyorlar ve ürünlerini gerçek değeriyle satarak bedelini ürünü teslim ettiklerinde peşin olarak tahsil ediyorlar. Böylece hem ortaklıklar daha uygun maliyetle yem tedarik ediyor hem de yem üreten çiftçiler kazanıyor.

Kamil Özcan: “Yılmadan, yorulmadan yerli ve milli üretim hedefiyle üretmeye devam ediyoruz”

Üreticilerin piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenmemesi için istikrarlı bir fiyat yapısı kurulması amacıyla bu işbirliğinin yapıldığını ifade eden TDSYMB Genel Başkanı Kamil Özcan, “Yetiştiricilerimizin sağlıklı ve kaliteli düve alırken, kaliteli kaba yeme ekonomik olarak ulaşmaya çalışırken ya da yetiştirdiği buzağı ve düvelerini piyasa koşullarının altında satmak zorunda kaldıklarında yaşamakta oldukları sorunlara çözüm üretmeyi amaçlıyoruz. İl Birliklerimiz son yıllarda damızlık düve işletmesi yatırımlarına hız vererek ve kurdukları makine parkları ile yem bitkisi yetiştiriciliğine destek olarak sahada bu açığı bir nebze de olsa kapatmaya çalışıyordu. Şimdi Ziraat Bankası’nın verdiği destek ve güçle orta ve uzun vadeli yatırım ve planlamalar yapabilecek duruma gelindi. Kaliteli üretim odaklı planlama yaparak yılmadan ve yorulmadan yerli ve milli üretim hedefiyle çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz. Üreticilerimizin kullandıkları tarım kredilerine sağladıkları sübvansiyonlarla güçlü şekilde destek veren Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve bu modelin hayata geçirilmesi için verdikleri destek nedeniyle Sayın Ziraat Bankası Genel Müdürümüze ve diğer yöneticilerine teşekkür ediyor, işbirliğimizin ülkemiz hayvancılık sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

Ferhat Pişmaf: “Kendi kaynaklarımızın korunması ile hayvan ithalatına gerek kalmayacak”

Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Üçüncü Tarım ve Orman Şurası kapanış toplantısında Ziraat Bankası’nın çiftçilerimizle çok daha geniş kapsamlı iş birlikleri geliştireceğini ve alışılmışın dışında destekler sağlayacağını ifade etmiş, belki de sizlerle ortak olacak” demişti. Sayın Cumhurbaşkanımızın ipuçlarını verdiği yeni iş modellerimizden bir tanesini daha hayata geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu uygulama ile amacımız yurt içinde doğan dişi hayvanların mümkün olduğu kadar büyük kısmının hayatta ve üretimin içinde tutulmasını sağlamaktır. Kendi kaynaklarımızı bu şekilde koruyarak hayvan ithalatının sona erebileceğini, hatta ihracatçı konumuna geçebileceğimizi düşünüyoruz. Bugün açıkladığımız model kapsamında üretim fonksiyonunu Damızlık Birlikleri ve çiftçilerimiz yerine getiriyor. Biz de bu yapının finansal ve idari yönetimini sağlıyoruz” dedi.

Pişmaf, “Bu modelle Banka, üretici örgütü ve üreticilerin içinde bulunduğu bir eko sistem oluşturmayı ve ortaya çıkan kârı bu eko sistemdeki herkesle paylaşmayı amaçlıyoruz. Bu konuda özel sektörle de işbirliğine açık olduğumuzu ifade ediyor, Damızlık Birlikleri ile kurduğumuz bu ortaklıkların çiftçilerimize, tarım sektörüne ve ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ZİRAAT BANKASI

Genel Müdürlüğü

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

BURDUR'DA MİLLİ TOHUM ÜRETİMİ

BURDUR'DA MİLLİ TOHUM ÜRETİMİ