14 Ağustos 2020 Cuma

SON DAKİKA

BURFAD'DAN DİYANET HOCASINA TEPKİ

BURFAD'DAN DİYANET HOCASINA TEPKİ

BURFAD'DAN DİYANET HOCASINA TEPKİ

31 Mayıs 2020 Pazar 15:26 GÜNCEL

Anadolu kültürüne dil uzatan Prof halkı dinden soğutuyor

Kadınlı –Erkekli oyunların islama aykırı olduğunu öne süren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ahmet Yaman’a tepkiler çığ gibi büyüyor.

Burdur Folklör Araştırma Derneği(BURFAD) Başkanı Ersin Kaplan ile Denetim Kurulu Başkanı Necmettin Çakır ortak bir basın bülteni ile tepki gösterdiler.

Çağ dışı açıklama

Anadolu’nun kültüründe var olan Ana, Baba, çocuk birlikte oyunları bir kalemde islama bağlayarak “islama aykırı” açıklaması yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ahmet Yaman’a bir tepkide Burdur Folklör Araştırma Derneğinden geldi. Başkan Ersin Kaplan ve Denetim Kurulu Başkanı Necmettin Çakır’ın ortak tepkisi” çağ dışı açıklama” diye oldu.

BURFAD Başkan ve Denetim Kurulu Başkanı “Diyanet İşleri Başkanlığının dijital ortama açtığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ahmet Yaman’ın “Aile Hayatımız “ isimli kitabında “ ...kadınlı-erkekli, dans ve horon ile düğünlerde toplantılarda birlikte eğlenme islâma aykırıdır ..” açıklamasına ve değerlendirmesine yer verilmiştir. Burdur Folklor Araştırma Derneği olarak zaman zaman böylesi çağ dışı kafaların açıklamalarını şiddetle kınıyor ve bunları Türk Toplumunun dini yapısından, anane, gelenek ve görenek gerçeklerinden kopuk olarak görüyor; Diyanet İşleri Başkanlığının onay verdiği bu açıklamayı doğru bulmadığımızı düşünceyi ve paylaşımı kınadığımızı bildiriyor bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyoruz.” diye açıklamada bulundular

Toplumsal barış ve kardeşliği hançerliyorlar

Folklor ve yöresel halkoyunları bir insan yaşamının doğumundan ölümüne kadar öz kültüründe var olan bir yaşam biçimi olduğuna vurgu yapan Kaplan ve Çakır,”“Halkoyunları insanlarımızı el ele, omuz omuza, özgür ve kardeşçe bir arada tutar. İnsanlarımız bu etkinliklerde bir araya gelerek barış, kardeşlik, sevgi ve saygı içinde yaşarlar. Bu aynı zamanda yüce dinimizin bize bir emri ve öğretisidir. Halkoyunları haramdır elele oynanamaz demek veya bunları oynamak halt etmektir sonucuna varabilecek açıklamalarda bulunmak bu barışı, sevgiyi ve kardeşliği zedelemek ve nihayetinde reddetmektir. Bu sebeplerle de kız erkek bir arada halkoyunu oynamak, dans etmek haramdır demek , halkı dini konularda doğru bilgilerle aydınlatmak yerine bu yolda yersiz ve yanlış bilgilendirerek böylesine çağ dışı açıklamalara yer vermek kabul edilemez. Halkımızın bir evde, bir mahallede ve köyde, bir beldede ve ilçede, bir ilde ve bölgede ve nihayet bir ülkede ve Türkiye’de tek bir aile gibi yaşadığını asla unutmayalım.” diye konuştular.

Bu aileyi oluşturan insanlarımız doğumda –ölümde, düğünde-dernekte, sevinçte-tasada elele olmayı önemsediğine vurgu yapan Kaplan ve Çakır açıklamalarında şu görüşlere yer verdiler: Halkın öz değerlerine saldırı Türk insanı ;işinde, gücünde aile olarak nasıl bir arada oluyorsa, evinde, sofrasında nasıl bir arada olabiliyorsa ve bu bir arada olmak insani ve dini bir gereklilik olması nedeniyle ne haram ,ne de günah sayılamaz. Böyle düşünenlerin ve bunu kurumsal açıklamalarla yayınlayanların kendi nefislerini terbiye etmesi ve aklına mukayyet olması gerekir. Bu oyunlar halkın öz değerleridir, töresidir, geleneğidir ve asırlardan beri süre gelen kültürüdür. Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;Bu birlikteliğimizi ve kültürümüzü barış ve kardeşliğimizi zedelemek yok etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddine de değildir. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CORONA, SINAV VE EĞİTİM

CORONA, SINAV VE EĞİTİM